Firma Bul

Fikracim.Com

Fikracim.Com

Fikracim.Com en geniş fıkra arşivi

Adamın biri, Kayseriliye sormuş:
- Bir eşeği boyamak için kaç kilo boya gerek!
Adamı baştan ayağa süzen Kayserili:
- Senin boydaki bir eşek için iki kilo yeter!

Adamın biri kayseri de 7 katlı bir binaya bakıyormuş oranın halkından biri yanına gitmiş ve hemşerum kaçıncı kata bakıyorsun demiş adam:
- İkinci Kata bakıyorum, demiş.
- Tamam, o zaman 100 lira çıkar, demiş. Adam, 100 lirayı vermiş ve giderken içinden
- Enayi ben yedinci Kata bakıyorum, diye mırıldanmış.

Kayserili birisine sormuşlar iki kere iki kaç eder diye o da:
- Alacaklı mıyım verecekli mi? demiş.

Tokat’ın kazanları meşhurmuş. Bir Tokatlı ile Kayserili yan yana gelmişler. Tokatlı lafa bizim orada bir kazanlar yapılır diye başlamış ki ballandıra, ballandıra anlatıyor.
- Bizim Tokat’ta bir kazan yaparlar, Allah seni inandırsın, kazanın içine üç usta girer, birbirlerinin çekiç seslerini duyamazlar. Kayserili, hadi canım sende, dememiş de bakın neler anlatmaya başlamış. Önce büyük bir keyifle başını sallamış ve başlamış anlatmaya:
- Doğru hemşerim doğru. Bizim orada da Tavas denen bir yer var. Allah seni inandırsın, öyle bereketli topraklarda öyle büyük kabak yetiştirirler ki, kabağın büyüklüğünden Ali Dağı görünmez olur. Tokatlı “hık mık” diyecek olmuş, Kayserili daha devam ediyormuş:
- Sonra, sizinkiler o kadar büyük kazanları ne için yapıyorlar? İşte bizim kabakları pişirebilmek için. Bu kadar büyük kabak her kazanda pişmez değil mi Tokatlı hemşerim! Adam ne yapsın söyleyecek söz bulamamış.

Kayserili, iş yerine eleman alacakmış. İşe başvuran gençleri kendisi imtihan ediyormuş. Soru hep aynı:
- 12, 12 daha kaç eder? Herkes sorunun cevabını kafadan hemen söylüyormuş ama Kayserili kimseyi işe almıyormuş. Akıllı bir genç, Kayserili tüccarın arkadaşını bulmuş ve bu durumu anlatmış. Arkadaşı:
- Tamam, sana aynı soruyu sorunca hemen kağıt kalem iste, toplamayı yap göster, o zaman seni işe alır, bu işteki kerameti de kendisi sana söyler, demiş.
   "ALIRKENDE SATARKENDE HESAPLA" fıkrasının tamamını oku...

Toplam 102 kayıt